Обновеният ЯМР апарат

ЯМР АПАРАТЪТ НА ИСУЛ БЕШЕ НАДГРАДЕН ДО МОДЕЛ ОТ ПОСЛЕДНО ПОКОЛЕНИЕ НА GE HEALTHCARE

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ направи значителна крачка напред в модернизацията на своята диагностична база с надграждането в съществуващата 1.5 Т система за ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) до модел от последно поколение на GE HealthCare.

Надградената системата осигурява висококачествени образи с изключителна прецизност, което позволява по-ранна и по-точна диагностика на широк спектър от заболявания, сред които неврологични, онкологични, мускулно-скелетни, кардиологични и други.

Апаратът съкращава значително времето за изследване и повишава комфорта на пациентите. Отличава се с усъвършенстван софтуер за обработка на изображения, намалено ниво на шум, възможност за по-бързи и прецизни изследвания, както и с интегрирани технологии с изкуствен интелект, подпомагащи работата на медицинските специалисти и повишаващи качеството на диагностиката.

Инвестицията в надграждането на ЯМР апарата е част от стратегията на болничното ръководство и Министерство на здравеопазването за предоставяне на съвременна, високотехнологична и достъпна медицинска грижа. Тя включва цялостно обновяване на наличните технологии за диагностика и лечение на широк кръг заболявания. В резултат на това, болницата значително ще подобри диагностичните си възможности и ще осигури обслужването на повече пациенти, като ще обхване по-голям обем патология.

Модернизацията е осъществена от фирма „Топ Хоспитал Сървис“ ЕАД – официален дистрибутор на GE HealthCare за България.

Прегледите с обновения ЯМР апарат ще стартират на 1 април 2026 г. (сряда). 
Те ще се извършват с направление по НЗОК, по здравен фонд или срещу заплащане (на цена от 175 евро, която е една от най-ниските предлагани у нас).



За записване на преглед с направление или срещу заплащане: тел. 02 9432 400
За записване на преглед по здравен фонд: 02 9432 207.

little-girl-checking-up-her-sight-ophthalmology-center_1303-27497

Клиниката по офталмология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ организира БЕЗПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ ЗА ГЛАУКОМА В ИСУЛ ОТ 23 ДО 27 МАРТ 2026

Клиниката по офталмология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ организира безплатни очни прегледи за глаукома от 23 до 27 март 2026 г. (вкл.). Те ще се провеждат от 12:00 до 14:00 часа в Клиниката по очни болести (основна сграда, ет. 2), която разполага и със специално оборудван Глаукомен кабинет.

Задължително е предварителното записване на тел. 02/ 94 32 262 (в делнични дни между 13:00 и 15:00 часа).


Прегледите ще включват измерване на вътреочно налягане с въздушен тонометър, измерване на дебелината на роговицата и оглед на очното дъно. (Рецепти за очила не се планира да се изписват.) 



При необходимост от по-задълбочени инструментални изследвания /компютърна периметрия или оптична кохерентна томография/, пациентите могат да бъдат хоспитализирани по клинична пътека в планов порядък.


Прегледите ще се извършват от някои от най-опитните специалисти от Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: д-р Нора Великова, д-р Мая Карагеоргиева, д-р Антоанета Янева, д-р Наталия Боцевска и д-р Любомир Александров.


Сред основните „виновници“ за възникването на глаукомата е повишеното вътреочно налягане. Един на всеки 200 човека над 40-годишна възраст и всеки 8-ми над 70 години развива глаукома. Тя може да засегне и двете очи и води до необратим слепота.

Съвременната медицина може да спре процеса, но не и да го върне обратно. В повечето случаи болестта протича безсимптомно – половината от засегнатите изобщо не подозират, че имат такова заболяване. Засяга по-често жени.


При начална глаукома вътреочното налягане се контролира с локални медикаменти (очни капки), а в по-тежките случаи се прилага лазерна или конвенционална хирургия, чиято цел е да спре процеса.


Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е пионер във въвеждането на високоспециализирани методи за оперативно лечение на глаукома. Тя е единствената, в която се извършва иновативна за България миниинвазивна антиглаукомна операция – гониотомия с Kahook Dual Blade. Методът може да се извършва едновременно с операцията за катаракта (при възрастните хора тези състояния обикновено вървят паралелно), като така болният получава ефект 2 в 1: от една страна зрението се подобрява, тъй като се отстранява катарактата, а от друга- вътреочното налягане и рискът от прогресия на глаукомния процес намаляват.


В Клиниката по очни болести на ИСУЛ се извършва и интраоперативна гониоскопия – специализирана хирургична техника, която позволява директен оглед на преднокамерния ъгъл по време на операция.


„Методът е ключов елемент в съвременната минимално инвазивна глаукомна хирургия (MIGS), тъй като осигурява по-добра ориентация на хирурга, по-висока прецизност и по-голяма безопасност по време на интервенцията“. Това обяснява д-р Нора Великова, която извършва двете високоспециализирани интервенции. Тя е носител на редица престижни награди на МУ-София и на Българското глаукомно дружество.

Информация подадена от г-жа Моника Николова | Връзки с обществеността
 ИСУЛ

IMG_2568

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев заедно с Атанас Месечков и „Малкият принц“ вдъхнаха надежда и подкрепа на дамите в онкологията по повод 8 март

Инициативата „Да прегърнем живота заедно“ на фондация „Проф. д-р Борислав Тодоров, дмн, Живата Магура“ отправи послание за сила, грижа и солидарност към жените с онкологични заболявания.

По повод Международния ден на жената- 8 март, заместник-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев и Атанас Месечков, в компанията на символичния образ на „Малкият принц“, посетиха дамите, лекуващи се в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология „Проф. Иван Черноземски“.

Инициативата бе част от кампанията „Да прегърнем живота заедно“, организирана от Фондация „Проф. д-р Борислав Тодоров, дмн, Живата Магура“.

Посещението имаше за цел да отправи послание за надежда, подкрепа и вяра към жените, които преминават през лечението на онкологични заболявания, както и да им вдъхне сила в борбата за по-бързо възстановяване и справяне с медицинските предизвикателства, пред които са изправени.

Инициативата е част от по-широка кампания на фондацията, насочена към повишаване на здравната информираност, насърчаване на профилактиката и изграждане на обществена солидарност към хората, засегнати от онкологични заболявания.

По-рано в рамките на кампанията се проведе и здравно-информационна беседа, посветена на превенцията и здравната култура. Фондация „Проф. д-р Борислав Тодоров, дмн, Живата Магура“ изразява своята искрена признателност към всички участници и партньори, които подкрепиха инициативата.

Специални благодарности отправяме към:

доц. д-р Ася Консулова, началник на Клиниката по медицинска онкология към УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“

г-жа Валентина Томова, началник на отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето“ към дирекция „Обществено здраве“ на Столична РЗИ, както и към заместник-министъра на здравеопазването д-р Петър Грибнев и Атанас Месечков за тяхната ангажираност и подкрепа към каузите, свързани със здравната превенция и грижата за пациентите.

Фондацията изразява благодарност и към домакините и партньорите от ДГ №156 „Весели мишлета“, с директор Мария Гаргова, за оказаното гостоприемство и споделената мисия в името на здравето и информираността на обществото.

По повод Международния ден на жената Фондация „Проф. д-р Борислав Тодоров, дмн – Живата Магура“ изразява своята дълбока признателност към всички жени, които със своята отдаденост, професионализъм и човечност ежедневно носят грижа, надежда и вдъхновение.

Нека този ден бъде символ на уважение към силата и достойнството на жените и към тяхната непреклонна воля да преодоляват предизвикателствата по пътя към здравето.

С уважение, Фондация „Проф. д-р Борислав Тодоров, дмн – Живата Магура“ #ДаПрегърнемЖивотаЗаедно #8Март #Подкрепа #Надежда